News

April 08 2015 Frisia Gıda, yeni Meyn teknolojisini kullanıyor

Frisia Gıda, kanatlı endüstrisinde 60 yıldan fazla bir zamandır faaliyette bulunmaktadır. Orijinal şirket (J. de Vries ve Zn BV) Hollanda’da geleneksel bir piliç işleme tesisi olarak kuruldu ve ülkenin büyük işleme tesislerinden birisi haline geldi. 2010 yılında, J. de Vries ve Zn BV’nin kesimhane faaliyetleri şirket olarak satın alındı ve bugün çalışmalarını Frisia Gıda B.V. adı altında sürdürüyor. Şirket Hollanda’nın kuzey bölgesinde Haulerwijk’te yer alıyor.

Yıllar içinde tesis geniş ölçekte yenilendi. 2011 yılında, Quest stunner, electrical stimulation, pençe kontrol sistemi bölümlerindeki tüm ekipmanlar yenilendi. Ayrıca şirket, ayak ürünlerini Asya’ya ihraç ettiği için, bu departmanda eksiksiz bir ayak işleme hattı kuruldu. Bir yıl sonra 2012 yılında, 12.000 ad/h kapasiteli yeni bir Maestro iç temizleme hattı kuruldu.

Bu yıl, Frisia, yeni geliştirilen birkaç yeni Meyn makinesini kendi mevcut proseslerinde kullanmaya karar verdi. Kesim bölümüne tüy yolmayı daha verimli hale getiren yeni bir kuyruk çekme ünitesi kondu. Kesim hattından iç temizleme hattına otomatik transfer için Meyn tarafından geliştirilen yeni bir Syncom rehanger monte edildi. Ayrıca yağ geri kazanma makinası ile parçalardaki aşınma ve sürtünmeyi azaltan kursak makinası ilave edildi.

Frisia, Meyn'in yeni geliştirdiği Meyn Mags otomatik iç organ toplama çözümünü kullanan ilk şirket oldu. Frisia Gıda’nın CEO’su Anton Storteboom şunları söylüyor: “Mags ünitesinin elde ettiği sonuçlardan çok memnunuz. Karaciğer kalitesi çok yüksek, güvenilir ve sürekli performans ile optimum son ürün sunumu, prosesin çok hassas olan bu kısmında tam da ihtiyaç duyduğumuz şey.

back to overview